Proč podnikáme? Takřka filozofická otázka, která může vést k řadě různých odpovědí. Omezím se pro tentokrát na jeden pohled, a to je zvyšování hodnoty podniku, tedy vlastní firmy. Podnikatele by mělo zajímat, jakou hodnotu má jeho podnik a za jakých podmínek by mohl svůj podnik prodat.

Podnikání může mít mnoho smyslů – od naplnění osobních ambicí, přes inovace až po vytváření hodnoty pro společnost. Jedním z pragmatických cílů je však vybudovat firmu a následně ji výhodně prodat. Tento přístup není jen o finančním zisku, ale také o efektivitě a strategickém uvažování.

Budování firmy znamená vytvořit něco, co má hodnotu nejen pro zákazníky, ale i pro potenciální investory či kupce.

To zahrnuje stabilní finanční výsledky, kvalitní produkt nebo službu a silnou značku. Úspěšný prodej pak není jen o číslech, ale i o tom, zda firma dokáže fungovat nezávisle na svém zakladateli.

Mnozí z nás se zabýváme i obavami, zda prodej firmy není zrada vlastního úsilí. Ve skutečnosti to však může být přirozeným završením podnikatelské cesty – šancí posunout se k novým výzvám, předat firmu do dobrých rukou a kapitalizovat roky tvrdé práce. Smysl podnikání tak nemusí být jen v budování, ale i ve správném načasování odchodu.

Uvažujete o prodeji podniku?

Česká daňová úprava až donedávna osvobozovala od zdanění příjmy z prodeje obchodních podílů a cenných papírů fyzických osob, když jedinou podmínkou pro takový daňový pardon byla doba držení obchodního podílu (5 let) nebo akcií (3 roky).

S daňovými změnami platnými od roku 2025 přichází nové omezení takové daňové benevolence. Nově jsou od daně osvobozeny příjmy z prodeje obchodního podílu a cenných papírů pouze do výše 40 milionů korun. Podmínky doby držení aktiv jsou při tom nadále zachovány.

V praxi to tedy znamená, že zatímco do konce roku 2024 jste například své s.r.o., které jste si budovali více než 5 let, prodali a ze získaných peněz nezaplatili ani korunu na dani, tak v roce 2025 už musíte zkoumat, zda vám daňová povinnost nevznikne. Pokud bude prodejní cena vyšší než 40 milionů korun, je potřeba uhradit daň z částky tento limit převyšující.

Znalecký posudek pomůže snížit daňovou povinnost!

Zákon nicméně umožňuje zdanit z příjmu z prodeje jen takovou část, jež jednak prolamuje hranici 40 milionů korun, ale současně také převyšuje hodnotu podniku ke konci roku 2024. Jinými slovy: Uvažujete-li o prodeji svých aktiv (obchodní podíl nebo cenný papír) a předpokládáte prodejní cenu vyšší, než 40 milionů korun, zvažte provedení odborného posudku oceňujícího hodnotu aktiva k 31.12.2024.

Intras Consulting, a.s. takový soudně-znalecký posudek umí připravit a zdanění budoucích příjmů tak efektivně snížit.